Warszawska Izba Przedsiębiorców WIP

Warszawska Izba Przedsiębiorców

00-613 Warszawa, ul. Chałubińskiego 8  Oxford Tower pok. 22.52

www.wipwarszawa.org, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 22 456 19 94

nagroda-im-wokulskiego-logo

WIP reaktywowała obchodzony 8 grudnia Dzień Kupca Polskiego, co roku najlepszemu z nich wręczana jest nagroda im. Wokulskiego.

Laureaci

2015 Krzystof Królak - Właściciel firmy Omnicom

2014 Zbigniew Leszek – Prezes firmy LECHPOL

2013 Marek Jakubiak – Prezes firmy Browary Regionalne Jakubiak

2012 Krzysztof Kolterman - właściciel P.H.P.U. ARKOL Sp. z o.o.

2011 Mirosław Sztyber - Prezes Centrum Handlowego Szembeka

2010 Wiesława Górniak – właścicielka firmy Wigorex

2009 Józef Czerniejewski – właściciel firmy jubilerskiej Natalia Gold

2008 Włodzimierz Czubak – właściciel Piekarni i Cukierni W.Czubak

2007 Bogdan Tyszkiewicz – Prezes Izby Kupców i Przemysłowców

2006 Marek Mikuśkiewicz – Prezes Marcpol

Dzień kupca Polskiego

Tradycje obchodzenia święta kupieckiego sięgają początków XX wieku.  Został oficjalnie ogłoszony dokładnie 8 grudnia 1937 roku w trakcie pielgrzymki kupców na Jasną Górę.

Wybuch wojny spowodował, że święto hucznie obchodzono tylko dwukrotnie. Zaraz po wojnie w latach 1946-1949 w okresie rozwoju handlu prywatnego, tradycja Dnia Kupca była kontynuowana. Wraz z nastaniem czasów ograniczających rozwój prywatnego handlu uroczystości Dnia Kupca zanikły. Uspołeczniony handel, który dominował na polskim rynku w latach socjalizmu, wymazał z kalendarza słowo kupiec, wprowadzając inną nazwę tego zawodu – handlowiec. Wraz z transformacją ustrojową Dzień Kupca wrócił do kalendarza, zyskał nowy wymiar i rokrocznie obchodzony jest przez kupców.

Kiedyś place targowe i sklepiki rodzinne odgrywały istotną rolę w życiu każdego miasta. Dzięki kupcom przywożącym oprócz towarów, również nowinki z całego świata wokół handlu skupiało się życie miasta. W czasach straganów na chodnikach i szeroko rozumianej przedsiębiorczości takie zwroty jak dobry kupiec czy szacunek do klienta – ulegają spowszednieniu. Na szczęście nie wszędzie i nie dla każdego. Znamy sklepy, placówki gastronomiczne i handlowe, w których jak za czasów Wokulskiego subiekt dba o to, by klient wyszedł z niego zadowolony.

Szacunek do klienta, poznanie jego gustów i zachcianek wymaga czasu. Niestety tego brakuje i kupcom i klientom. Warszawska Izba Przedsiębiorców postanowiła przywrócić rangę zawodu kupca. Nadając Dniowi Kupca rangę ważnego święta, pragniemy aby ten zawód był zawsze źródłem satysfakcji i dumy.

Chcesz dołączyć do najlepszych?

Zgłoś swoją firmę do konkursu "Wiktoria".Zapisz się na newsletter

© 2018 by RS